BLOG

 

Bebekler Mışıl Mışıl Uyusun

22 Eyl 2016, Posted by By Lenos in Blog, Yatak

Bebekler Mışıl Mışıl Uyusun

 

Aylarca karnınızdan çıkıp kollarınıza gelmesini beklediniz. Sonunda bir gün belki en sancılı ama en mutlu bol duygulu o özel günde bebeğinizi kucağınıza aldınız. Romantizmi bir kenara bırakırsak artık biraz uyumak istiyorsunuz çünkü bebeğiniz uyumuyor ve tabi siz de. Şimdi bunları bir kenara bırakmalı ve bebeğinize uykuya dalması için yardımcı olmalısınız. Uzmanlara göre, bebeğinizi gece boyunca uyutmak için bazı ipuçlarına kulak vermeniz gerekiyor.

Düzen oluşturun

Yeni doğan bebekler gün boyunca 16 saatten fazla uyurlar. Ancak, her iki saatte bir karınları acıktığı için uyanırlar. Bu durum başlangıçta düzensiz olsa da, bebeğinizin sinir sistemi geliştikçe ve beslenme aralarındaki süre uzadıkça daha dengeli bir uyku programı kendiliğinden ortaya çıkacaktır. 3 aya kadar birçok bebek geceleri her seferinde en az 5 saat uyurken, 6 aylık olduğunda gece uykusu aralıksız 9 ile 12 saate kadar çıkabilir. ( Eminiz heyecanlandınız)

Uyku alışkanlığı kazandırın

İlk birkaç ay için, gece yarısı beslenmeleri ailelerin ve bebeklerin uykusunu bölüyor. Fakat bebeğinize iyi bir uyku alışkanlığı kazandırarak buna yardımcı olabilirsiniz.

Gün boyu çocuğunuzun hareket halinde olmasını sağlayın

Bebeğiniz uyanıkken bebeğinizle konuşarak, şarkı söyleyerek ve oyun oynayarak oyalanmasını sağlayın. Bebeğinizin yanında ışık açın ve evde gürültü olmasına özen gösterin. Bebeğinizi kendi odasında soyutlamayın. Gün boyunca süren uyarımlar bebeğinizin gece daha rahat uyumasını sağlar.

Bebeğinizin uyukladığı zamanları gözlemleyin

Düzenli uyuklamalar önemlidir, fakat gün boyunca uzun süren uykular bebeğinizin gece uyanık kalmasına neden olur.

Tutarlı uyku rutini izleyin

Banyo, şarkı söylemek, kitap okumak ya da sarılmak gibi rahatlatıcı yöntemler deneyin. Yakında bebeğiniz bu yöntemlerle uyumaya alışacaktır. Eğer bebeğinizi uyuturken müzik çalacaksanız, bebeğinizi beşiğine koyun ve her seferinde aynı müziği çalın.

Bebeğinize yatışması için biraz zaman verin

Bebeğiniz uykuya dalmak için en rahat pozisyonu bulmadan önce sızlanabilir ya da ağlayabilir. Ağlaması durmazsa, bebeğinizle sakin sakin konuşun ve sırtını sıvazlayın.

Emzik vermeyi deneyebilirsiniz

Eğer bebeğiniz sakinleşmekte zorluk çekiyorsa, emzik bebeğinizi oyalayabilir. Gerçekte, uyku boyunca emzik kullanmak ani bebek ölümü riskini azaltabiliyor. Fakat, burada gizli tehlikeler de var. Eğer bebeğiniz uyumak için emzik kullanıyorsa, gece yarısı emzik ağzından düştüğünde ağlayabilir.

Bebekler uykusunda sık sık sallanabilir, kıvranabilir ve bacaklarını karnına çekebilir. Bunlar gürültülü de olabilir. Bazen mızmızlanma ya da ağlama yatışma belirtisi olabilir. Bebeğinizin aç ya da rahatsız olmadığından eminseniz, birkaç dakika ne olacağını bekleyin.

Bebeğinizin gece boyunca ilgiye ve beslenmeye ihtiyacı olduğunda, loş bir ışıkta, yumuşak bir ses tonuyla ve sakin hareketlerle bunu yapın. Bu şekilde davranmanız, çocuğunuza oyun değil, uyku zamanı olduğunu anlatır.

Bebeğinizi uyurken asla yatağınıza almayın, bu bebeğinizin kendi kendine uykuya dalmasını zorlaştırır ve ani bebek ölümü riskini artırabilir.

Bazı bebekler, uzun süre aralıksız uyuyabilir, sadece karınları acıkınca uyanırlar. Diğerleri ise tekrar uykuya dalmakta zorluk çeker. Bebeğinizin uyku düzenini ve iletişim şeklini anlamak biraz zaman alabilir.

Eğer bebeğinizin uyku alışkanlığı hakkında endişeleniyorsanız, bir çocuk doktorunun önerilerini dinleyebilirsiniz. Bebeğinizin gece boyunca uyuması, anne-babanın yeteneklerini göstermez. Bu sizin çalışarak, farklı yöntemleri deneyerek öğreneceğiniz basit bir süreçtir. Her şey yoluna girdiğinde herkes için iyi bir gece uykusu olacaktı

Ve ona bol bol müzik dinletin. Bebeğinizin de sizin de ruhunuzu dinlendirmeye, güzel bir uyku için yardımcı bir arkadaşa ihtiyacınız var. Bebekler için Uyku müzikleri, ninniler, masalla harika yardımcılardır unutmayın !

Sorry, the comment form is closed at this time.